Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Míza neboli Oupořskej

Projít si Úpořský potok od pramene k jeho ústí do Berounky není jednoduché ani pro ty, kdo v některé z blízkých vsí bydlí. Ne že by protékal takovou divočinou, cest k němu a podél něho je dost, ale náročná je logistika.

Úpořský potok pramení na svahu vrchu Těchovín, v samotném lůně této části Křivoklátska a už dostat se sem není snadné. Nejbližší vesnice jsou Líšná (4km), Broumy a Kublov (6km, Broumy o něco méně), nejbližší autobusová zastávka je Bušohrad (3km). Od Bušohradu nebo Broum se lze k potoku přidružit, ale chce-li člověk potok pochopit, musí ho jít od pramene. To v tomto případě znamená počítat s dlouhou procházkou lesem, než se k prameništi vůbec dostanete.

Počátek Úpořského potoka

Potok není dlouhý, oficiálně 11,2km. Ovšem na jeho dolním toku je národní přírodní rezervace, kam je vstup zakázaný. Pokud se přece jen, vybaveni povolením od Správy CHKO, dostanete až k Berounce, octnete se pod zříceninou hradu Týřov a musíte řešit cestu zpět do civilizace. Volíte-li ji via Rakovník, je to na autobusovou zastávku u skryjského mostu pouhý kilometr, chcete-li dojet do Berouna, musíte vyjít nahoru do Skryjí a stihnout to do půl čtvrté. Auto to neusnadní, nad hájovnou Vlastec je sice plácek u silnice, kde se dá zaparkovat a k počátku potoka je to odtud asi čtvrt hodiny, ale znamená to zatížit se dalšími dvanácti kilometry zpáteční cesty.

 

Řešením je přenocovat v trávě pod hradem a ráno na autobus do Skryjí (nevyzkoušela jsem).

Kamenné koryto v lese

Těchovín je nejvyšší kóta Křivoklátské vrchoviny. Sluší se, aby nejvyšší kopec čehokoliv dal život pořádnému vodnímu toku, je tedy v souladu s univerzálním řádem věcí, že Úpořský potok počíná právě zde. Je to důležitý potok a jako takového si ho samozřejmě všimli i lidé, takže má košatou a zajímavou minulost (nedobrovolné) kulturní kooperace. Svým údolím radil lidem, kudy se mezi těmi přečetnými kopci dostat k řece – podél jeho levého břehu vedla stará zemská cesta, na svém dolním toku, vlastně těsně před ústím do Berounky se zasloužil o ostroh, na němž stával hrad Týřov. Má docela hodně přítoků, je dostatečně vodnatý a má i dost dobrý spád (od pramene po ústí asi 300 metrů), aby mohl svého času poskytnout své koryto jako splavnou vodní cestu. Před dvěma sty lety bychom to v těchto místech asi nepoznali. Potok byl zapřažen do velkopodnikatelského boomu, v jehož rámci byl nucen k vrcholným výkonům soustavou rybníků a „nádrží“ neboli jakýchsi primitivních zdymadel, jejichž pomocí se zvyšoval průtok vody a splavovalo se dřevo „kmenové i polenové“. Vše pak vzalo rázný konec, ale k tomu se ještě dostanu.

Pramenná loučka

K počátku přírodních potoků se lze většinou dostat hůř než k pramenům potoků městských, zde mne vede více či méně patrné koryto od lesní cesty obkružující východní úbočí Těchovína. Les se otevírá do malebné loučky, kde se prohlubeň koryta definitivně ztrácí v trávě pod posedem. Potok, sotva se zvodní natolik, že už to není jen mělké suché koryto, tvoří v lese svěže zelený pruh až k snovému rybníčku před hájovnou Vlastec.

Snový rybníček na Úpořském potoce

Rybníček jsem chvíli hledala, ze silnice ani z cesty není vidět. V lese se mi pak ukázal jako zjevení. Možná je i on pozůstatkem nějakých dávných regulací – stejně jako jakési kamenné koryto, které jsem si vyfotila níže v lese – protože dřevaři dělali jistě všechno pro to, aby do potoka svedli co nejvíc vody. Silnici „U císařského mostu“ potok podtéká už pěkně zvodněný, za průsekem pro vedení vysokého napětí se spojuje s pramennou větví od Janušek (v místě, kde podtéká cestu, je strom s barevným obrázkem „U zabitého mlynáře“) a zurčí lesem směrem k Bušohradu údolím, které si vyhloubil s Vlastcem po levém a Hřebeny po pravém břehu.

Ještě se zastavím u alternativního jména potoka – Míza. Mám ráda místní a pomístní názvy nebo jména, je to jakási paměťová banka minulosti. Dá se z nich vyfantazírovat, jak vypadal před stovkami, možná i před tisíci lety terén, co dávné osadníky v kraji upoutalo, podle čeho se orientovali, zda se s lokací porovnávali v přátelství nebo v strachu. Pozoruhodné, a svým způsobem legrační je, jak averze vůči všemu germánskému brání českým učencům lovit v etymologických vodách německého jazyka.

U zabitého mlynáře

K Míze se takřka prvoplánově nabízí porovnání s německým Mies, což je – mimochodem – také německé jméno řeky Mže (a města Stříbra, které na Mži leží).V dnešní němčině „mies“ znamená hnusný, o člověku mizera, o lokaci – nevábná houšť. Tvar „mies“ se vyskytuje ve středověké němčině, v protogermánštině se uvádějí tvary jako músa, mu´se, mi´usa, miuzi´, miuzio´, ma´usa. Vše vždy směřuje k něčemu smyslově nepříjemnému, zapatlanému, zašmodrchanému, (vlhce) zarostlému, zanesenému – v staroruštině ???? (mech), v litevštině musai. Prostě houšť, jedno roste do druhého, přibereme-li ještě i latinské muscus = sliz, sliznatý, možná to tam i zahnívá. Zarostlý, neprůchodný terén, člověk se tam celý podrápe a zasviní. Miesbuckel je v bavorském dialektu nadávka (zanedbaný člověk s vrabčím hnízdem na hlavě). Miesmacher je pořád ještě živé slovo, znamená otrava, potížista, kverulant.

Výraz „mies“, „Mies“, též „Mias“ (bav.) je často uváděn jako dialektový tvar slova Moos (mech, bažina), já bych spíš mínila, že obě ta slova mají stejný základ, ale „Mies“ je víc o zcuchanosti, zašmodrchanosti a „Moos“ je víc o vlhkosti.

Když už jsem se dovolala jména západočeské řeky, jeho historický přepis má podoby Mse, Msa, Mzye. Latinsky Misa. Slavisté původ jména Mže/Mies netěží ze starogermánských základů, přidržují se etymologického východiska mzjěti (mžít, kapat), germanisté připouštějí předslovanský základ mighia (s páchnoucí vodou).

Úpořský potok v lese pod Vlastcem

Fabuluji – miluju blogové fabulace! – keltské osadníky, kteří se usídlili na soutoku dvou potoků (dnes Hořejšího a Úpořského) a ambice expandovat do okolí komentovali s tím, že výše po proudu potoka „tam od těch kopců, no, od Těchovína“ je to hodně neprůchodné. Je to tam „mosa“ (= keltsky močál, bahnisko), „mós“ (indoevropský základ s týmž významem). Bordel a bahno, tlející bordel. Nebo prostě prales, protože ten tam tenkrát doopravdy byl. Nakonec nepřízeň terénu samozřejmě vyřešili buď oni, nebo další příchozí, průchod krajinou vedl místy, kde stávala hraniční tvrz, jejíž památku nese hájovna Bušohrad.

Od ní půjdu po potoce příště.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Wanda Dobrovská | středa 21.4.2021 16:05 | karma článku: 9,55 | přečteno: 304x
  • Další články autora

Wanda Dobrovská

Od Třebnušky k Berounce

Lom Třebnuška je pro Zbirožský potok poslední tvrdý střet s civilizací. Zbirožák nabývá sebevědomí. Kromě Koželužky mu tu ve vlhčích časech přivádí další vodu drobné, spíše občasné vodoteče zleva i zprava.

22.12.2022 v 8:08 | Karma: 11,06 | Přečteno: 198x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Křest Zbirohem

Dospěli jsme - já a potok - společně do Zbiroha. Tak co, potoku? Už konečně víš, kdo jsi a kam patříš?

12.12.2022 v 8:00 | Karma: 8,25 | Přečteno: 160x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Potok mezi Kařezem a Zbirohem

Ne, procházku tudy určitě nenavrhuji, leda že byste nezačínali v Kařezu, nýbrž v přilehlé osadě Borek a šli po modré. Já ovšem jdu podél potoka a rovnou předesílám, že je to dost neinspirativní putování.

12.7.2022 v 7:00 | Karma: 12,00 | Přečteno: 236x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Kařezské rybníky

Kařezské rybníky jsou přírodní památkou. Přírodní památkáři jsou možná rádi, že turisticky lokalitu nelze moc uchopit, protože ptactvo, které zde žije, má alespoň klid. Plocha rybníků je obrovská – bezmála 70 hektarů.

2.6.2022 v 7:00 | Karma: 13,95 | Přečteno: 337x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Potok od Sirské hory

Sirské hory jsou tu dvě, vzdušnou čarou čtrnáct kilometrů od sebe. A vlastně ani ten potok není jen jeden. Mateřská Sirská hora posílá vody do všech světových stran. K jihovýchodu se rodí potok, jemuž dali lidé jméno Zbirožský.

29.3.2022 v 6:00 | Karma: 9,02 | Přečteno: 230x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Při hromadné nehodě na Karlovarsku zemřel člověk, další čtyři se zranili

13. května 2024  16:13,  aktualizováno  21:35

Vážná dopravní nehoda dvou osobních a nákladního vozidla uzavřela silnici I/6 u Čichalova na...

VIDEO: Bouřka strhla na lidi v Bombaji obří billboard. Desítky jich uvěznil

13. května 2024  21:28

Nejméně osm lidí zahynulo v indické Bombaji po pádu obřího billboardu, který v pondělí strhla...

Američana zadrželi v Istanbulu s 1 500 štíry a pavouky, přitom měl povolení

13. května 2024  19:13,  aktualizováno  21:08

Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel ze země propašovat vzácné jedovaté pavouky...

Že necítíš prsty? Nevadí. Decimovaná Ukrajina drží ve službě nezpůsobilé muže

13. května 2024  20:49

Mnoho ukrajinských vojáků, kteří utrpěli v boji trvalé poškození zdraví, považují armádní lékaři za...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 36
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 564x
Psaním se živím, a psaní mě i baví. Jsem ale líná, a tak je blog pro mě skvělá motivace, jak se přimět dát psanou podobu i tématům, která jsou vně mých pracovních závazků. Zájmy: příroda, hudba, spiritualita.

Seznam rubrik