Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kozí stezkou (pod Kozími hřbety)

13. 02. 2012 9:00:45
Žijeme v moderní době, kapličky u pramenů nahrazují betonové jímky. V jedné takové začíná Horoměřický potok.

Suchá strouha vedoucí od rybníka v ulici U studánky se na travnatém plácku, kde stojí hydrant a betonová skruž, vyrovnává s terénem a ještě o kousek dál stojí další betonová stavba, přilepená v suchém houští k plotu pod kopcem. To je „studánka“. Voda v ní je hluboko, nedostupná a vedena odtud pod povrchem.

Žízeň.pngZačátek cesty podél potoka značkují tedy rybníky. Mrzne, jen praští, je neděle, svítí slunce, a na třech rybnících ze čtyř se bruslí. Chloubou obce je rybník Pod Luky, má upravené břehy s lavičkami a romantický ostrůvek, v létě je kolem něho asi i pěkná procházka. Cedule zapovídají koupání lidem a psům a rybolov povolují jen členům místního rybářského spolku. Ke břehu přiletěl kosovitý pták a v místech přítoku uvážlivě pije. Vždycky si lokne a pak o tom dlouho přemítá. Inu, je to ledové. Možná to i nějak zajímavě chutná. Každopádně ví, proč pije zrovna tady a ne o rybník níže, který se od tohoto liší silným zápachem.

Mezi oběma rybníky potok míjí ČOV. Nejdřív jsem se snažila mírnit svou podezíravost a nemyslet si, že z čističky je ještě nějaký tajný výstup do rybníka, teď už vím, že to tak opravdu je a že na to není nic tajného, neboť rybník zde slouží jako vyrovnávací nádrž. Koupání je v něm rovněž zakázáno, ostatně vlezl by do něho jen někdo, kdo přišel o všechny čichové receptory, a rybolov povolen – tradičně – jen místním rybářům, dobrou chuť. Bruslit se na něm také nesmí, cedule varují, že led je narušován prouděním teplejší vody.

Kamarádka, která je permakulturní aktivistkou, mne ujišťuje, že dřív byly páchnoucí potoky jevem mnohem častějším. Čističky jsou sice obvyklými zdroji bodového znečištění, ale bez nich by to bylo zřejmě horší.

Potok vtéká do rozsáhlé chatové oblasti a má obrovské štěstí – není regulovaný! Jdu cestou po jeho pravém břehu, občas ho ztrácím z oči, ale mám s ním kontakt – slyším ho zurčet a cítím ho smrdět. Vím, že je celkem dlouhý pouze 2,6 km, a říkám si, že z toho, co do něho odevzdali horoměřičtí, se už nemá šanci vzpamatovat.

Na Suchdolské, komunikaci spojující Statenice a Suchdol, se trochu motám. Nemůžu najít pokračování cesty na druhé straně a zastavuje mi nějaká paní, co jede na Suchdol, jsem tam asi hodně exotický zjev, v zimě a třeskutém mrazu a na nepřehledné silnici v místech, kde nikde nic není, navíc vypadám dost městsky, mám sice batůžek a nízké trekové boty, ale tak chodím i do práce a chápu, že si mne lze vyložit jako osobu, která se ztratila městské hromadné dopravě. Možná ta paní byla anděl a bylo by z toho zajímavé setkání, ale na svých cestách jsem se zatím ještě následovat anděly nenaučila, tak s díky odmítám.

Zamrzlý potok v lese.pngCestu nalézám o kus dál v kopci, vede na Kozí hřbety, zatímco potok teče hluboko pod nimi v údolíčku. Les je teď v zimě pěkně průchozí, až vyraší jaro, už to tak snadno nepůjde nebo jen s notnými škrábanci. Šikmo svahem dokonce vede jakási pěšina, která snad mívala – nebo má – nějakou funkci, protože překonává potok mostkem ze čtyř kramlemi spojených kmínků. Přechod po něm je dost dobrodružným zážitkem. Dopřávám si ho dvakrát, neboť sotva přelezu – už se vidím o metr níž zaklíněná v tříšti ledu a smradu – zjišťuji, že cesta nepokračuje podél potoka, ale vede někam nad Únětice, takže zpět na pravý břeh a do hloubi lesa po kozích stezičkách.

Je fakt hodně divné, jít lesem kolem páchnoucího potoka, teď je ale Horoměřický potok v lese kompletně zamrzlý a ledový příkrov zápach tlumí. Ani letadla zrovna nelétají a všude je absolutní ticho. Sníh v Praze a okolí zatím nenapadal, les má podzimní scenérii a zamrzlý potok se vine údolím mezi stromy jako bílá stuha, jen zblízka v místech, kde se kalná voda stýká s nahnědlým ledem, lze nahlédnout pravý stav věcí.

Přicházím k dlouhé řadě zatlučených betonových sloupků, sem tam je mezi nimi i pletivo, možná to tam byla – nebo má být – nějaká obora. Cestička mne vzdaluje od potoka, tak se pouštím podél sloupků dolů, kde vidím nějakou další pěšinku poblíž vody. Je tam mokřina, ale půda je promrzlá, dá se přijít až k potoku. Je to štědré prameniště, vítaná dodávka čerstvé vody, před šesti lety zde byla dokonce nalezena vzácná praménka rakouská, plžíček, který žije jen v čistých pramenech, a i sám potok, všechna čest, odvedl během své pouti lesem fantastický kus práce. Už nesmrdí, nabral dost vody – a to je zima a už mnoho dní sucho – ale v tůňkách je vidět, že úplně vyléčit se mu už asi nepodaří.

Soutok Horoměřického a Únětického potoka.pngPosílen o novou vodu z hlubin země, teče odtud potok už zase nezamrzlý a vytváří úchvatná ledová díla na obnažených kořenech a větvičkách a trávách na březích. Poslední metry ho vedou loučkou, je i teď v únoru zelená, a pak už svou vodu odevzdává Únětickému potoku.

S potoky je to jako s lidmi – někteří lidé vypadají na fotkách skoro vždycky hůř než ve skutečnosti a někteří jsou zkrátka fotogeničtí. Soutok potoků Horoměřického a Únětického není v reálu nic mimořádného, ale na fotkách mu to moc sluší. Je zkrátka fotogenický.

Autor: Wanda Dobrovská | pondělí 13.2.2012 9:00 | karma článku: 5.47 | přečteno: 594x

Další články blogera

Wanda Dobrovská

Studánka utajená

Původně to byla cesta podél dalšího z přítoků Litovicko-Šáreckého potoka, úplně mrňavého, necelé dva kilometry dlouhého, který na mapě ani nemá jméno, ale podle studánky kdesi na jeho horním toku se mu místně říká Zlodějka.

14.8.2015 v 22:04 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 215 | Diskuse

Wanda Dobrovská

Potok Scharka

Že se ještě vracím k tomu mostku, ale v originálních popisech bitvy na Bílé hoře fakt figuruje jako mostek přes potok Scharka a takhle je potok označen i v Ottově slovníku naučném. Chystám se teď totiž projít tu část potoka, během níž se z Litovického změní na Šárecký, což je transmutace, která mne fascinuje. Zkuste se někoho na Červeném vrchu zeptat, odkud teče Šárecký potok dole v údolí. Málokdo to ví. Potok jako by se kdesi za Ruzyní ponořil do anonymity a na nějaký čas dočista zmizel. Odkud teče voda do Džbánu? No... hm...

2.4.2015 v 10:11 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 282 | Diskuse

Wanda Dobrovská

Na tom bělohorským mostku

Je to k nevíře, ale než jsem obešla celou hostivickou rybniční soustavu, trvalo mi to rok! A kdykoliv se tam teď vracím, vždycky mají rybníky i potok pro mě zase ještě něco nového, třeba průchod podél potoka od hráze v Hostivicích nebo potůčky s „břvemi“ v bažantnici u Kalého nebo revitalizační práce na potoce – přece jen začaly!

16.3.2015 v 8:43 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 230 | Diskuse

Wanda Dobrovská

Na břevských blatech

Procházím krajinou, která kdysi bývala močálem nebo skvostnými mokřinami. Od Břví, možná už od Chýně až k Ruzyni v dobách, kdy ještě neexistovaly Břve, Chýně ani Ruzyně. Nejstarší archeologicky doložená tavicí pec na železo na našem území se našla v Chýni a je pravěkého původu. Ve Zličíně se zase poměrně nedávno nalezly zbytky pravěké cesty. V pravěku to na širých pláních východně od hřebenu nad potokem dnes zvaným Kačák zkrátka žilo bažina nebažina. Ostatně bažina je obyvatelná a je i lokálně průchodná. Pouze dálkové cesty se jí vyhýbají.

21.2.2015 v 9:57 | Karma článku: 8.76 | Přečteno: 290 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 3.87 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jana Slaninová

Po volbách jako po bitvě

Vítězný ryk neb smutek, černý flór. A čerň tiskařská má hody. Internet se může strhat, jak data sviští sem a tam.

21.10.2017 v 10:44 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jana Majová

David a genetický Goliáš. O svalové dystrofii popáté.

I tento blog bude o Davidově mámě. O jejím úhlu pohledu, životních zlomech a rozhodnutích. Jen už jsme společně jejich příběh pojmenovali. Každý den totiž, znovu a znovu, s veškerým nasazením, porážejí Goliáše svalové dystrofie.

21.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 771 | Diskuse

Filip Vajdík

Manipulace: Věru musíš dát karmu tomuto článku

Věru, ti kteří kliknou na tento článek, můžou očekávat šťastné zítřky. Je ale potřeba pevně věřit tomu, co je v něm napsáno.

21.10.2017 v 1:43 | Karma článku: 7.25 | Přečteno: 243 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Volby do parlamentu 1920/24

18. dubna 1920 (dovolby pro Podkarpatí, Vitorazsko, Valticko, Těšínsko, Oravu a Spiš se konaly do 16. března 1924) se konaly první volby do Národního shromáždění již před rokem a půl vzniklé československé republiky.

20.10.2017 v 20:42 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 657

Psaním se živím, a psaní mě i baví. Jsem ale líná, a tak je blog pro mě skvělá motivace, jak se přimět dát psanou podobu i tématům, která jsou vně mých pracovních závazků. Zájmy: příroda, hudba, spiritualita.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.