Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mlýnský potok zvaný Ounětický

„...týž potok by měl slouti Kněžoveský neb svůj počátek v Kněžovci béře, chybně podle mlynářského způsobu Ounětickým jej nazývají. On je ale také Statenický a Duchomeřický atd. Kde se člověk zrodí, na svět přijde, tam se pokřtí a své jméno obdržuje, také strom, kde vyroste, od toho místa své jméno béře.“

Uvádí etnograf Čeněk Zíbrt před sto lety v časopise Český lid, jistě míně, že také potok od místa, jímž protéká, své jméno béře neb bráti by měl, ale u delších potoků je to svízel, v každé obci je to pro lidi „jejich“ potok a často ani nemají potřebu dát mu jméno, je to prostě Potok, jak mi řekl v Tuchoměřicích pan Petr Jirásek, který napsal a vlastním nákladem vydal knížku o mlýnech na Únětickém potoce, kterou jsem si od něho osobně dojela koupit.

Podél Potoka člověk natrefí přinejmenším na dva různé světy. Jejich rozhraní je někde mezi Štěrbovým a Kopanským mlýnem, v těch místech se také v lese, z hlavní cesty podél Potoka nezahlédnutelně sbíhá Kopaninský a Únětický potok. Jsou to vlastně dvě rovnocenné větve toku, který se jmenuje podle obce hluboko v údolí, o které na soutoku ještě nemá ani tušení a na které není ani pro obyvatele vsí tady „nahoře“ nic přitažlivého. Myslím krajinně energeticky, samozřejmě, nikoliv prakticky, protože například Únětický pivovar je tu v údolí jediný široko daleko a vyhlášený.

Soutok se dá vidět cestou od Přední Kopaniny do Statenic. Při setkání si jsou potoky rovny nejen v množství vody, ale i v její kvalitě, oba vyrážejí na svou pouť handicapovány letištěm, ale občané je následně rovněž nikterak nešetří. Podél Únětického potoka jsem šla už mnohokrát, i podél jeho tří hlavních přítoků, a párkrát jsem ho viděla i v dost hrozném stavu. Jednou mně to dokonce nedalo a alarmovala jsem starostu Suchdola, protože na děsuplné místo plné vysoké hnědé pěny jsem narazila na suchdolském katastru a proti proudu až k Trojanovu mlýnu se potok podobal spíše otevřené stoce než vodoteči v chráněném území. Teď je ale právě po oblevě, oba mají hodně vody, část kalů stihly už odplavit a spojují se v tok jen mírně zakalený, což je na příměstský potok skvělá zpráva.

Ahoj, já jsem Kopaninský, říká potok, který přitéká z lesa a svou nominální identitu získal z jediné obce, jíž protekl. Ten druhý neví, jak se představit: v prameni mu říkají Ouvalka, v Tuchoměřicích ho zapisují jako Mlýnský. Tys prostě Potok, napovídám mu, co mi řekl pan Jirásek.

Potok si tedy drží svou mlýnskou identitu – která dala vznik i názvu následující vsi, Statenice – a celé údolí z ní ostatně dodnes těží. Mlýnská stavení na Potoce z větší části pořád ještě stojí, nikde se samozřejmě už nemele, mlýny, bývalo jich tu osmnáct, jsou ovšem prestižní komoditou pro developery i soukromníky. Bydlení v údolí, kam nejde slunce a drží se tam mlhy, u vody, kde vzlíná vlhkost, špatně se tam dýchá a daří se tam plísním, je zřejmě nějaké sadomasochistické terno.

Za Tuchoměřicemi vede Potok loukou a pak na její druhé straně podél lesa. U Štěrbova mlýna jsem ještě loni mohla dojít k strašidelné hrázi suchého poldru, letos si cestu už zabrali současní majitelé (mohli, plocha o více než osmi tisících metrech nikomu nepatří), takže k Potoku se dá ze silničky přijít až u studánky Pod javorem před Statenicemi.

Ve Statenicích se potok stává Vencovským, protože směřuje do Vencova. Vencov na mapě není, je to staré jméno obce Černý Vůl. Údolí a svahy kolem Potoka měl totiž kdysi důkladně prochozeny a proježděny kníže Václav. Bráno od pramene: Kněževes uchovává paměť na sv. Václava v názvu (knížecí ves) a rovněž ve freskách, soše a zasvěcení kaplí v Kněževsi Velké i Malé (Kněžívce), taky místní restaurace je U sv. Václava. V tuchoměřickém kostele je oltář sv. Víta a sv. Václava. Ve Wencowě si údajně kníže Václav dopřával odpočinutí cestou z Levého Hradce na Budeč a i ten jeden konkrétní „černý vůl“ - údajně – byl honáky pokoutně, tedy načerno právě zde zkonzumovaný volek z Václavova tributu Jindřichu Ptáčníkovi. A do třetice kníže Václav dozajista údolí přejížděl v místech Trojanova mlýna, kudy vedla cesta z Hradčan na Levý Hradec. (A svýma nohama dosvědčuji, že se tam dá – i když už ne přímo po té pradávné cestě – takto dojít dodnes.)

Potok z Kněževse je péčí letiště veden betonovým korytem až ke Štěrbovu mlýnu, přes soutok s Kopaninským (o který je postaráno stejně betonově) je osvobozen, ale ve Statenicích už je opět polapen do vydlážděného koryta a pod „stativy“ se odevzdaně melou plastové lahve, kusy polystyrenu a jiné plovoucí smetí. Zadali by si majitelé přilehlých pozemků hodně, kdyby potok toho bordelu čas od času zbavili?

Statenice jsou z hlediska architektonického designu dosti nesrozumitelnou lokalitou, projekcí lifestylového pragocentrismu bez jištění historickými záchytnými body. Zřejmě to bývala nějaká strážní periferie, duchovně vztažená k Úněticím a podstatný pro ni byl tranzit přes potok v místě zvaném Wencow. Toto místo mi dnes připomíná budík po svépomocné opravě. Znáte to, porouchá se vám budík, zkusíte ho rozebrat a přijít na to, kde se stala chyba, načež už nikdy nedokážete dát všechna kolečka tam, co byla, i když jste si vše namalovali a roztřídili, vždycky nějaká přebývají a budík je na odpis. Tak to všechno naházíte do jeho útrob, přišroubujete dekl a je vymalováno.

Jak to vypadalo na inkriminovaném místě brodu či nějakého přechodu přes potok, se už nikdy nedozvíme. Hypoteticky taková zájezdní štace. Mlýn, hospoda, plac pro koně. Mlýn tam je, bývalý Vencovský, dnes patří do Statenic. Hospoda v něm není, je to privátní objekt, a moc bych za to nedala, že ten strom a křížek bývaly kdysi součástí veřejného prostoru, dnes jsou za plotem. Hospoda U černého vola, i s letopočtem, je výše při silnici, polohou motorest, duchem nevím, dovnitř jsem nevešla. Silnice – to hlavní, čemu se vše ostatní muselo přizpůsobit – utopila všechny domy a pozemky po obou stranách a z (dnešních) Statenic do (dnešního) Černého Vola se lze pěšky dostat jen strašidelným podchodem, jímž jsou vedeny všelijaké kabely a když prší nebo taje, je sem sváděna i voda.

Také by zde někde snad býval měl stát nejstarší doložený mlýn v Čechách, z něhož už nezůstal ani kámen. Pan Jirásek si myslí, a já mu dost věřím, že mlýn stál v rákosové loučce mezi Černým Volem a Úněticemi, na druhém břehu potoka naproti zahradnictví, a na mapce ve své knížce to místo označuje jako „údajnou neprokázanou archeologickou lokalitu“. Protože mám ambici projít podél Potoka pokud možno po obou březích, dávám na radu pána ze zahradnictví, pouštím se po cestičce po pravém břehu potoka a k rybníkům před Úněticemi přicházím po této loučce, kteroužto cestu nedoporučuji, leda v holinkách.

Nevím, jak potoku, který je ze Statenic a Černého Vola obohacen lecčím, čeho se do Únětic už nestihne zbavit, ale pěšímu nastává pěkná část cesty, aneb taky něco nezastavěné přírody. Rybníky se dají obejít po břehu, ale jsou tam i mostky, dá se tedy jít po cestě, dívat se na rybníky přes potok a neriskovat kluzký přepad z menšího rybníka, přes který, když je víc vody, se člověk musí přečvachtat. Původně jsem si myslela, že toto je už tzv. Horní rybník, ale „Liškův mlýn na horním rybníce“ je až dole u pivovaru, ovšem už bez rybníka, takže tyto dva jsou nějakou novodobou retenční kreací. Ten první – větší – má hladinu trvale nízko a pod odhalenými břehy jsou kameny potažené souvislým šedým povlakem. Ach jo.

Únětický pivovar je mou oblíbenou zastávkou, čímž – včetně návštěvy u pana Jiráska v Tuchoměřicích – odsouvám konec svého putování podél Únětického potoka až do tmy. Chvíli váhám, ale až ke Spálenému mlýnu cestu znám, a pak už to do Roztok nemůže být daleko. Za Dolním rybníkem se potoku, teď už oprávněně Únětickému, představuje menší potok přitékající od Kozích hřbetů. Já jsem Horoměřický, říká a větší potok si akorát pomyslí, jejda, neboť se čerstvě dusí splaškami z Únětic a zjišťuje, že od přítoku se mu žádného osvěžení nedostane. Vodní toky jsou ale velmi tolerantní a přijímají vše, co do nich vplyne, dělá tedy Potok vše, co je v jeho silách, aby se do jeho vody ještě někdy mohl vrátit život. Už není regulovaný – a nebude, vtéká do přírodní rezervace – rozlévá se po nivách, svobodně se klikatí a regeneruje.

A ty seš kterej, přijímá vlídně do náruče další potok, který k němu pílí průrvou kolem Spáleného mlýna a je na rozdíl od toho předchozího pěkně zachovalý. Já jsem Suchdolskej, říká potůček a já mu přeju, aby na něm tu kaskádu v lese, kterou se zase někdo kdesi chce ukázat jako iniciativní, nepostavili, protože na to, že je to pražský potok, je nebývale pěkný.

Mezitím se setmělo, potkávám běžce s rozsvícenou čelovkou a chvíli jdu s otevřeným nožem v kapse, protože od Spáleného mlýna se za mnou kdosi potácí. Jdu hodně rychle, dotyčný je – doufám – opilý, slyším, jak něco blábolí, u Maxmiliánky se ohlížím, a je klid. Potok vpravo je mohutný, ve tmě komunikuje svou živlovou identitou citelněji víc než za světla. V Roztokách je ale nakonec veden zahradami a spatřit ho lze až za Braunerovým mlýnem krátce před koncem jeho patnáctikilometrové pouti.

A ty seš kterej, povídá Vltava zčerstva, když do ní vplývá před roztockým zámkem, poněvadž sotva opustila Prahu, vrhá se do ní jeden potok za druhým – Šárecký z tohoto, Bohnický, Čimický a Drahanský z opačného břehu.

Já jsem Ounětickej. Ouvalka. Vencovskej. Statitvnice. Mlýnskej. Prostě Potok.

Autor: Wanda Dobrovská | pondělí 31.12.2012 11:40 | karma článku: 11,38 | přečteno: 929x
  • Další články autora

Wanda Dobrovská

Od Třebnušky k Berounce

Lom Třebnuška je pro Zbirožský potok poslední tvrdý střet s civilizací. Zbirožák nabývá sebevědomí. Kromě Koželužky mu tu ve vlhčích časech přivádí další vodu drobné, spíše občasné vodoteče zleva i zprava.

22.12.2022 v 8:08 | Karma: 11,06 | Přečteno: 196x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Křest Zbirohem

Dospěli jsme - já a potok - společně do Zbiroha. Tak co, potoku? Už konečně víš, kdo jsi a kam patříš?

12.12.2022 v 8:00 | Karma: 8,25 | Přečteno: 159x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Potok mezi Kařezem a Zbirohem

Ne, procházku tudy určitě nenavrhuji, leda že byste nezačínali v Kařezu, nýbrž v přilehlé osadě Borek a šli po modré. Já ovšem jdu podél potoka a rovnou předesílám, že je to dost neinspirativní putování.

12.7.2022 v 7:00 | Karma: 12,00 | Přečteno: 235x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Kařezské rybníky

Kařezské rybníky jsou přírodní památkou. Přírodní památkáři jsou možná rádi, že turisticky lokalitu nelze moc uchopit, protože ptactvo, které zde žije, má alespoň klid. Plocha rybníků je obrovská – bezmála 70 hektarů.

2.6.2022 v 7:00 | Karma: 13,95 | Přečteno: 330x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Potok od Sirské hory

Sirské hory jsou tu dvě, vzdušnou čarou čtrnáct kilometrů od sebe. A vlastně ani ten potok není jen jeden. Mateřská Sirská hora posílá vody do všech světových stran. K jihovýchodu se rodí potok, jemuž dali lidé jméno Zbirožský.

29.3.2022 v 6:00 | Karma: 9,02 | Přečteno: 227x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Úpoř

Úpoř je pěkná lokalita na konci světa. Nebývalo tomu tak vždycky. Po potoce se plavilo dříví, byly tu průmyslové provozy a nitro údolí bylo obděláváno. Dnes se tu zčásti chalupaří, zčásti hospodaří.

4.12.2021 v 8:06 | Karma: 12,14 | Přečteno: 435x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Po potoce od Bušohradu k Broumům

Až k lesní studánce „U bídy“ se dá jít po cestě paralelně s potokem – akorát pozor, není to značená cesta a myslivec, který si kdesi v hloubi hvozdu trénuje mušku nebo vskutku něco loví, o vás nemusí vědět (stalo se mi na podzim).

27.4.2021 v 8:40 | Karma: 8,11 | Přečteno: 238x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Míza neboli Oupořskej

Projít si Úpořský potok od pramene k jeho ústí do Berounky není jednoduché ani pro ty, kdo v některé z blízkých vsí bydlí. Ne že by protékal takovou divočinou, cest k němu a podél něho je dost, ale náročná je logistika.

21.4.2021 v 16:05 | Karma: 9,55 | Přečteno: 303x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Habrový potok - finále

Hustá zástavba, zámek, oppidum, bývalá hvězdárna, sklárna, výletní restaurace Tomáše Hanáka, to je Nižbor. Potok? Ach, jistě, ten tu taky někde teče.

10.1.2021 v 9:00 | Karma: 11,47 | Přečteno: 532x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Byly habry, byly

"Ale, ale, copak to tu máme?“ diví se Habrový potok, když se mu v údolí za chatovou osadou kolem bývalé novojáchymovské hájovny začíná hromadit voda.

4.1.2021 v 11:00 | Karma: 10,26 | Přečteno: 428x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Habry, habry, habry... Habrový potok

Napoprvé vezme návštěvník Křivoklátska Habrový potok na vědomí nejspíš jako element vymezující oppidum nad Stradonicemi. Potok má ale v těch místech za sebou už dvanáct kilometrů - a na nich miliony let - dlouhý příběh.

10.12.2020 v 11:12 | Karma: 9,58 | Přečteno: 350x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Šárecký potok

Oddělen od Litoveckého, nemá Šárecký potok pramen. Začíná za výpustí vodní nádrže Džbán a rovnou vtéká do přírodní rezervace Divoká Šárka.

18.2.2019 v 8:21 | Karma: 9,35 | Přečteno: 405x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Studánka utajená

Původně to byla cesta podél dalšího z přítoků Litovicko-Šáreckého potoka, úplně mrňavého, necelé dva kilometry dlouhého, který na mapě ani nemá jméno, ale podle studánky kdesi na jeho horním toku se mu místně říká Zlodějka.

14.8.2015 v 22:04 | Karma: 10,15 | Přečteno: 262x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Wanda Dobrovská

Potok Scharka

Že se ještě vracím k tomu mostku, ale v originálních popisech bitvy na Bílé hoře fakt figuruje jako mostek přes potok Scharka a takhle je potok označen i v Ottově slovníku naučném. Chystám se teď totiž projít tu část potoka, během níž se z Litovického změní na Šárecký, což je transmutace, která mne fascinuje. Zkuste se někoho na Červeném vrchu zeptat, odkud teče Šárecký potok dole v údolí. Málokdo to ví. Potok jako by se kdesi za Ruzyní ponořil do anonymity a na nějaký čas dočista zmizel. Odkud teče voda do Džbánu? No... hm...

2.4.2015 v 10:11 | Karma: 9,24 | Přečteno: 306x | Diskuse| Ostatní

Wanda Dobrovská

Na tom bělohorským mostku

Je to k nevíře, ale než jsem obešla celou hostivickou rybniční soustavu, trvalo mi to rok! A kdykoliv se tam teď vracím, vždycky mají rybníky i potok pro mě zase ještě něco nového, třeba průchod podél potoka od hráze v Hostivicích nebo potůčky s „břvemi“ v bažantnici u Kalého nebo revitalizační práce na potoce – přece jen začaly!

16.3.2015 v 8:43 | Karma: 9,21 | Přečteno: 281x | Diskuse| Ostatní

Wanda Dobrovská

Na břevských blatech

Procházím krajinou, která kdysi bývala močálem nebo skvostnými mokřinami. Od Břví, možná už od Chýně až k Ruzyni v dobách, kdy ještě neexistovaly Břve, Chýně ani Ruzyně. Nejstarší archeologicky doložená tavicí pec na železo na našem území se našla v Chýni a je pravěkého původu. Ve Zličíně se zase poměrně nedávno nalezly zbytky pravěké cesty. V pravěku to na širých pláních východně od hřebenu nad potokem dnes zvaným Kačák zkrátka žilo bažina nebažina. Ostatně bažina je obyvatelná a je i lokálně průchodná. Pouze dálkové cesty se jí vyhýbají.

21.2.2015 v 9:57 | Karma: 10,41 | Přečteno: 344x | Diskuse| Ostatní

Wanda Dobrovská

Potok ne ledajaký

Podél Litovicko-Šáreckého potoka jsem vyrazila před dvěma lety s úmyslem projít ho i se všemi jeho přítoky. Teď jsem asi v jeho polovině, v důležitém místě, kde se z Litovického stává Šárecký. Čas podat zprávu z cesty.

8.2.2015 v 7:42 | Karma: 10,25 | Přečteno: 424x | Diskuse| Ostatní

Wanda Dobrovská

Jakobikirche u Fuchsbergu

Kostely a kostelíky zasvěcené sv. Jakubovi jsou na svatojakubské cestě pro poutníka něčím na způsob zadostiučinění. V Čechách mi to moc nefungovalo, všechny svatojakubské kostely, kolem nichž jsem procházela (Zbraslav, Beroun, Ledce, Kladruby), byly zrovna v čase, kdy jsem se tam zdržovala, zavřené. Sekundárně to zafungovalo jen v Praze, to jsem ovšem byla na zahajovacím koncertě letního varhanního festivalu a na následném setkání hostů v refektáři jsem se o tom, že se za pár dní chystám vyrazit na další část pouti, zmínila před bratrem Oldřichem a on mi dal požehnání na cestu.

9.8.2013 v 10:18 | Karma: 9,23 | Přečteno: 301x | Diskuse| Ostatní

Wanda Dobrovská

Z Přimdy do Přimdy

Takhle mělo totiž původně vypadat moje letošní putování: mínila jsem dojít podél řeky Pfreimd, která pramení na českém území jako Kateřinský potok, až do města Pfreimd, kde se stejnojmenná řeka vlévá do Náby. Česká Přimda je sice německy Pfraumberg, ale je to pořád Přimda, stejně jako Pfreimd, a tak by to byla cesta z Přimdy do Přimdy.

8.8.2013 v 9:34 | Karma: 10,21 | Přečteno: 414x | Diskuse| Ostatní

Wanda Dobrovská

Po Norimberské cestě

Touha jít cestou, kudy chodili naši předkové, mě tentokrát, přinejmenším na čas, úplně odvedla od mezinárodní I24, která posílá poutníka z Kladrub přes Sedmihoří do Hostouně a dál na Bělou nad Radbuzou.

6.8.2013 v 9:41 | Karma: 10,54 | Přečteno: 402x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 36
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 564x
Psaním se živím, a psaní mě i baví. Jsem ale líná, a tak je blog pro mě skvělá motivace, jak se přimět dát psanou podobu i tématům, která jsou vně mých pracovních závazků. Zájmy: příroda, hudba, spiritualita.

Seznam rubrik